پرش لینک ها
استانداردهای گالوانیزه

استانداردهای گالوانیزاسیون گرم

استانداردهای گالوانیزاسیون گرم

برای انجام گالوانیزاسیون گرم بایستی پروتکل ها و قواعد خاصی را لحاظ کنیم تا در نهایت گالوانیزه باکیفیت داشته باشیم. این شرایط و ویژگیها در قالب استانداردهایی مطرح شده اند که با عنوان استانداردهای گالوانیزه گرم شناخته می شوند. استانداردهای گالوانیزاسیون گرم محصولات آهنی و فولادی، شامل ضخامت، وزن پوشش، چسبندگی و ظاهر قطعات می باشند. این استانداردها توسط موسسات معتبر و معروف بین المللی تدوین و ارائه می شوند و تمامی ارائه دهندگان خدمات گالوانیزه گرم موظف به رعایت این استانداردها هستند.

فهرست مطالب

   • استانداردهای گالوانیزاسیون گرم یا گالوانیزه گرم
   • جدول لیست استانداردهای گالوانیزاسیون گرم
   • استاندارد  ASTM A123
   • استاندارد  ASTM A153
   • استاندارد  ISO 1461
   • موسسات استانداردسازی بین المللی
   • ASTM
   • ISO
   • EN
   • نتیجه گیری 

لیست رایجترین استانداردهای گالوانیزه گرم را در جدول زیر آورده ایم.

ردیف

نام استاندارد

کاربرد

موسسه ارائه دهنده

1

ASTM A123/A123 M

مخصوص پوشش های گالوانیزه گرم روی قطعات آهن و فولاد

ASTM

2

ASTM A153/A153M

مخصوص پوشش های گالوانیزه گرم روی اتصالات ریز و رزوه دار

ASTM

3

ASTM B860

مخصوص شمش های روی مصرفی در گالوانیزه گرم

ASTM

4

ASTM A767/A767M

مخصوص گالوانیزه گرم برمیلگردهای آرماتورها

ASTM

5

ASTM A143/A143M

در مورد توصیه های استاندارد جهت پیشگیری از ترد شدن فولاد

ASTM

6

ASTM A384/A384M

در مورد توصیه های استاندارد جهت پیشگیری از اعوجاج قطعات

ASTM

7

ASTM A385/A385M

در مورد توصیه های استاندارد در پوشش گالوانیزه گرم با کیفیت بالا.

ASTM

8

ASTM A780

در مورد روش ترمیم پوشش های گالوانیزه گرم.

ASTM

9

ASTM D6386

در مورد روش آماده سازی پوشش گالوانیزه برای پذیرش رنگ.

ASTM

10

ASTM D7803

در مورد روش آماده سازی پوشش گالوانیزه برای پذیرش پوشش پودری.

ASTM

11

ASTM E376

روش استاندارد اندازه گیری ضخامت پوشش گالوانیزه گرم

ASTM

12

ISO 1461/ EN ISO 1461

مخصوص پوشش های گالوانیزه گرم روی قطعات آهن و فولاد

ISO

13

ISO 10684

مخصوص پوشش های گالوانیزه گرم روی اتصال دهنده ها

ISO

14

ISO 14713.1-2

دستورالعمل ها و توصیه هایی برای حفاظت در برابر خوردگی آهن و فولاد در سازه ها

ISO

15

CSA G164

در مورد گالوانیزاسیون قطعاتی با شکلهای هندسی نامنظم

CSA

16

DIN EN ISO 2360

بررسی ضخامت ورق

EN

17

DIN EN ISO 2409

سنجش میزان چسبندگی ورق

EN

18

ISO 7724

سنجش رنگ ورق‌های گالوانیزه

ISO

19

استاندارد ملی ایران 8549 پوشش هاي فلزي

پوشش هاي آبكاري روي بر سطح آهن يا فولاد

استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران

20

استاندارد ملی ایران 16353

پوشش های گالوانیزه گرم بر روی قطعات آهن و فولاد

استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران

21

استاندارد ملی ایران 7052

پوشش لوله های فولادی با گالوانیزه گرم

استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران

22

استاندارد ملی ایران 2-21066

حفاظت از خوردگی برای قطعات فولادی

استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران

 

سه استاندارد اصلی در گالوانیزه گرم عبارتند از : ASTM A123، A153 و ISO 1461  که بر ضخامت پوشش، چسبندگی و پرداخت فولاد گالوانیزه گرم اشاره دارند.

ASTM A123

ASTM A123 یک استاندارد ارائه شده توسط ASTM International است که به موضوع آلیاژهای روی در محیط‌های مختلف اشاره دارد. این استاندارد مشخصات و روش‌های آزمون برای پوشش‌های روی بر روی قطعات فولادی و آهنی را تعیین می‌کند. استفاده از استاندارد ASTM A123 به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که پوشش روی به درستی اعمال شده و مقاومت لازم را در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد.
این استاندارد شامل الزاماتی برای تمیزکاری سطح، پیش‌دمای آهن و فولاد، و روش‌های مختلف پوشش دهی مانند گالوانیزه گرم، پاشش روی و غیره می‌شود. اجرای صحیح استاندارد ASTM A123 می‌تواند به افزایش عمر مفید و عملکرد قطعات فولادی و آهنی کمک کند.
استاندارد ASTM A123 شامل انواع قطعات آهن و فولادی مانند قطعات فورج شده، نورد شده و همچنین میلگرد، ورق و تسمه می باشد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که این استاندارد در همه موارد کاربرد ندارد به عنوان مثال، موارد زیر را شامل نمی شود :
• ورق ها، سیم ها و لوله هایی که پوشش دهی فلز روی به صورت پیوسته روی آنها اعمال می شود.
• برای ورق هایی که ضخامت آنها از 76 صدم میلیمتر کمتر می باشد.
• پیچها، مهره ها و دیگر اتصالات رزوه دار.
• مواردی که با روشهای ریخته گری، فشار، فورج یا نورد تولید شده اند.

ASTM A153

ASTM A153 نیز استانداردی است که توسط ASTM International ارائه شده و در حوزه گالوانیزاسیون گرم مطرح شده است. این استاندارد مخصوص پوشش های گالوانیزه گرم روی اتصالات ریز و رزوه دار می باشد. قطعاتی که پس از گالوانیزه گرم، سانتریفیوژ می شوند تا روی اضافی این قطعات حذف شوند، در این استاندارد مورد بحث قرار گرفته اند. این استاندارد همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد حداقل ضخامت پوشش و همچنین الزامات پرداخت و چسبندگی است.
بطور خلاصه ASTM A153 الزاماتی در پوشش گالوانیزه قطعات آهنی و فولادی را پوشش می‌دهد که عمدتاً بر روی قطعات کوچک‌تر مانند پیچ‌ها، مهره‌ها، بست‌ها و واشرها تمرکز دارند.

ISO 1461/ EN ISO 1461

استاندارد ISO 1461 یا همچنین EN ISO 1461 یک استاندارد بین‌المللی است که به روش‌های گالوانیزه گرم فلز روی بر روی فولاد و آهن اشاره دارد. این استاندارد توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) تعیین شده است و در اروپا نیز به عنوان استاندارد EN ISO 1461 به تأیید رسیده است.
نکات کلیدی تحت پوشش استاندارد عبارتند از:
• سطح مورد نیاز پوشش گالوانیزه
• یک دستورالعمل برای بازرسی پس از گالوانیزه به منظور کنترل کیفیت
• درجه یکنواختی ضخامت پوشش روی قطعات
• بررسی مناطق بدون پوشش و مناطق آسیب دیده با جزئیات مربوط به تعمیر آنها
• اطلاعاتی در مورد چسبندگی پوشش
• معیارهای پذیرش
• گواهی انطباق.

                       استانداردهای گالوانیزه iso       استانداردهای گالوانیزه ASTM

موسسات استانداردسازی جهانی

ASTM

ASTM مخفف عبارت “American Society for Testing and Materials” است که به معنای انجمن آمریکایی برای آزمون و مواد است. این سازمان بین‌المللی، استانداردهای مربوط به مواد، محصولات، خدمات و فرآیندها را تدوین و منتشر می کند تا اطمینان حاصل شود که محصولات و خدمات مورد بررسی، با استانداردهای مشخص ایجاد شده توسط این سازمان، تطابق دارند. استفاده از استانداردهای ASTM در صنایع مختلف از جمله صنایع مهندسی، ساختمانی، شیمیایی، نفت و گاز، پزشکی و غیره رایج است و بهبود کیفیت و اعتبار محصولات و خدمات را تضمین می‌کند. این موسسه قدمتی بیش از صد سال دارد و میتوان گفت که بزرگترین و معتبرترین موسسه استانداردسازی در حوزه صنعت در جهان به شمار می رود.

ISO

ISO مخفف عبارت “International Organization for Standardization” است که به سازمان بین‌المللی استانداردها معروف است. این سازمان بین‌المللی، استانداردهای مختلف را تدوین و انتشار می‌دهد تا در سراسر جهان از یکپارچگی و توافق بر سر استانداردها اطمینان حاصل شود. استانداردهای ISO در زمینه‌های مختلفی از جمله محیط زیست، کنترل کیفیت، ایمنی محصولات، فناوری اطلاعات و غیره تدوین می‌شوند.
استفاده از استانداردهای ISO به شرکت‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا عملکرد، کیفیت، ایمنی و کارایی خود را بهبود بخشند و رضایت مشتریان خود را افزایش دهند. همچنین، این استانداردها به تسهیل تجارت بین‌المللی و ارتقای هماهنگی و همکاری بین کشورها کمک می‌کنند.

EN

EN مخفف عبارت “European Norm” یا “European Standard” است که به معنی استانداردهای اروپایی است. این استانداردها توسط سازمان‌ استانداردسازی اروپایی تدوین و انتشار می‌یابند و برای استفاده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورها که به این استانداردها پیوسته‌اند، الزامی است.
استفاده از استانداردهای EN در اروپا و سایر کشورها که به آنها پیوسته‌اند، به تضمین کیفیت، ایمنی و تطابق محصولات و خدمات با استانداردهای مشخص و واحد کمک می‌کند. این استانداردها در زمینه‌های مختلفی از جمله صنایع مهندسی، ساختمانی، الکترونیک، ایمنی و غیره تدوین می‌شوند و بهبود عملکرد و کیفیت محصولات و خدمات را تضمین می‌کنند.

نتیجه گیری

استانداردهای بسیار زیادی برای فرآیند گالوانیزاسیون گرم تدوین منتشر شده است. این استانداردها موجب افزایش کیفیت خدمات گالوانیزه گرم شده و احتمال به وجود آمدن چالشها را کاهش داده است. با استانداردهای مختلف فرآیند گالوانیزه گرم در این مقاله آشنا شدیم.
شرکت گالوانیزه زنده رود اصفهان بزرگترین مجموعه ارائه دهنده خدمات گالوانیزه گرم در اصفهان می باشد . این شركت از سال 1374 فعاليت خود را در زمينه انجام خدمات گالوانيزه گرم آغاز نموده است و با سی سال تجربه، موفق ترین مجموعه در این حوزه می باشد. انجام عملیات گالوانیزاسیون گرم بر روی انواع قطعات و سازه‌های فلزی، دکل‌های روشنایی و انتقال نیرو، دکل‌های مخابراتی، انواع رادیاتورها، مخازن و …از فعالیتهای عمده این شرکت می باشد.
شرکت گالوانیزه زنده‌رود با دارا بودن دو خط کامل گالوانیزه گرم و شامل وان‌های چربی‌زدایی، اسید‌شویی، شستشو و فلاکسینگ و کوره‌ی پیش گرم و دو عدد وان مذاب، توانایی انجام عملیات گالوانیزه گرم بر روی قطعاتی تا طول 9.5متر را داراست، همچنین به صورت ماکسیمم و مینیمم ظرفیت انجام عملیات گالوانیزه گرم، بین ۳۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰ تن در سال می‌باشد.
یکی از تولیدات اصلی شرکت، صفحات مشبک زیرپایی (گریتینگ) است. این صفحات مشبک برای استفاده در صنایع مختلف از جمله صنایع ساختمانی، پل‌سازی، نفت و گاز و معدن استفاده می‌شود. گریتینگ‌ در سایز و تیپ‌های مختلف تولید می‌شوند و می‌توان آن‌ها را به صورت دستی یا با استفاده از روش الکتروفورج تولید کرد. همچنین، شرکت گالوانیزه زنده‌رود تولید چهارپهلو تابیده از ضخامت ۵ تا ۸ میلی‌متر بصورت ترانس شده را نیز در دسترس مشتریان خود قرار می‌دهد.

جهت دریافت مشاوره در این حوزه ها با مشاورین شرکت گالوانیزه زنده رود تماس بگیرید.